Na wstępie chciałabym bardzo podziękować Ci za zaufanie i wybranie mojej usługi sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dla Twojego lokalu lub budynku. Wierzę, że wykonane przeze mnie świadectwo charakterystyki energetycznej będzie pomocne w realizacji Twoich planów związanych z budową, wynajmem lub sprzedażą nieruchomości.
Niniejszy samouczek ma za zadanie przeprowadzić Cię przez formularz zamówieniowy mojego Instytutu w sposób możliwie jasny i klarowny. Postaram się abyś poza suchą “instrukcją zamówieniową” mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.
Na wstępie zaznaczę, że obliczenia bilansowe sporządzam za pomocą programu OZC 7 pro od firmy Sankom Sp. z o.o. Oczywiście program obliczeniowy jest tylko narzędziem, a podstawą prawną sporządzenia każdego mojego świadectwa są następujące akty prawne:
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, wraz z późniejszymi zmianami,
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 roku, w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej, wraz z późniejszymi zmianami,
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wraz z późniejszymi zmianami w zakresie Działu X “Oszczędność energii i izolacyjność cieplna” oraz Załącznika nr. 2 “Wymagania izolacyjności cieplnej i inne wymagania związane z oszczędnością energii”,
- norma PN-EN ISO 6946 do wyznaczania współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych,
- norma PN-EN 12831 do wyznaczania projektowego obciążenia cieplnego,
- norma PN-EN ISO 14683 do wyznaczania liniowych mostków ciepła metodą uproszczoną,
- norma PN-EN 15193-1+A1 do wyznaczania wskaźnika LENI,
- norma PN-ISO 9836 do wyznaczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych,
- norma PN-EN ISO 13370 w zakresie obliczeń przenoszenia ciepła przez grunt,
- norma PN-EN ISO 13789 w zakresie obliczeń współczynników przenoszenia ciepła przez przenikanie i wentylację,
- norma PN-EN ISO 13790 w zakresie obliczeń sezonowego zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenie,
- norma PN-EN ISO 13788 w zakresie właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku,
Celem ustalenia wymaganych współczynników przenikania ciepła przegród budowlanych w budynkach z lat ubiegłych, posługuje się normami i aktami prawnymi aktualnymi na czas budowy opracowywanych budynków i lokali.
Mając wyjaśnioną podstawę obliczeniową moich świadectw energetycznych chciałabym przejść do krótkiego wyjaśnienia dlaczego proponuję tak niską cenę za sporządzenie świadectwa energetycznego. Otóż wynika to z faktu przeniesienia na Ciebie kontaktu z Zarządcą budynku, który nie ukrywam zajmuje niejednokrotnie sporo czasu. Dostarczając mi odpowiedzi wraz z rzutem architektonicznym Twojego lokalu mam solidną podstawę do opracowania dla Ciebie świadectwa energetycznego. Sytuacja jest prosta – Ty dostarczasz mi niezbędne informacje – ja sporządzam dokument za niską cenę, dochowując zasad rzetelności i sumienności.
Myślę, że podstawy mamy za sobą 🙂 przejdźmy zatem do wyjaśnienia poszczególnych modułów mojego formularza.
ROZDZIAŁ I
LOKALE MIESZKALNE
Moduł 01
Moduł 02
Moduł 03
Moduł 04
Moduł 05
Moduł 06
Moduł 01
Sprawdź czy Twój lokal potrzebuje świadectwa energetycznego.
Kiedy należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej dla Twojego lokalu mieszkalnego?
Jedynie w dwóch przypadkach:
- kiedy go sprzedajesz,
- kiedy go wynajmujesz,
i tyle… (przypadek sporządzenia świadectwa do uzyskania pozwolenia na użytkowanie dotyczy całego budynku, a nie jego części)
Ale i od tego są wyjątki!
Najczęstsze z nich to:
- jeśli budynek, w którym znajduje się Twoje mieszkanie znajduje się liście zabytków to jest ono zwolnione z konieczności posiadania świadectwa! (jesteśmy firmą z Wrocławia gdzie kawał miasta jest tam wpisane 🙂 sprawdź sam: KLIK!. Dla innych lokalizacji zawsze warto sprawdzić Gminną Ewidencję Zabytków lub odwiedzić stronę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków: np. województwo dolnośląskie posiada klarowny spis dostępny TUTAJ)
- jeśli Twoje mieszkanie jest zdewastowane tak, że nie ma tam żadnego urządzenia grzewczego lub chłodniczego to nie można dla niego sporządzić świadectwa (w sumie jeśli nie ma żadnego urządzenia grzewczego to oficjalnie nie jest mieszkanie…)
… i pamiętaj, że przestrzenie bez regulowanej temperatury powietrza takie jak: komórki lokatorskie, piwnice, miejsca parkingowe w garażach podziemnych nie wymagają sporządzania świadectwa!
Zatem jeśli Twój lokal mieszkalny kwalifikuje się do zwolnienia to napisz do mnie maila na adres: biuro@twojcertyfikat.eu a ja wystawię Ci darmowy dokument zwalniający – dobrze przeczytałeś DARMOWY dokument… a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydaj na swoją przyszłą emeryturę lub na cele charytatywne – pamiętaj nie przewal jej na głupoty 🙂
Moduł 02
Określ podstawę opracowania.
Do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej potrzebuję solidnej podstawy opracowania! Deal jest prosty.. Ty dajesz mi wszystkie niezbędne informacje, a ja sporządzam je w super atrakcyjnej cenie 🙂
Mówiąc poważnie, podstawa opracowania to najważniejszy element, na którym będę bazowała. Jako audytor energetyczny i osoba upoważniona do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej (nr uprawnień 38440) posiadam aktualne ubezpieczenie OC od działalności cywilnej (oba dokumenty dołączam w wersji elektronicznej do każdego świadectwa), ale nie sporządzę świadectwa jeśli nie będę pewna możliwości jego wykonania.
Dokumenty o których mowa w tym module, czyli informacje od Zarządcy lub świadectwo charakterystyki energetycznej budynku oraz rzut mieszkania będziesz mógł załączyć w Module nr 06. Na tym etapie deklarujesz, że takie dokumenty posiadasz i przysługuje Ci atrakcyjna cena.
Moduł 03
Podstawowe dane lokalu mieszkalnego.
Pytania z tego modułu to podstawowe informacje o Twoim mieszkaniu. Bez problemu będziesz potrafił na nie odpowiedzieć z drobną pomocą mojego samouczka.
Powierzchnia użytkowa lokalu lub budynku to jedna z podstawowych danych widniejących na pierwszej stronie świadectwa energetycznego… ale bez obawy – nie musisz jej sam mierzyć :). Powierzchnia ta znajduje się najczęściej w akcie notarialnym Twojej nieruchomości. Jeśli tam jej nie znajdziesz, to z dużym prawdopodobieństwem będzie znał ją zarządca (potrzeba jest do ustalania stawek opłat lokalowych) lub znajdziesz ją na projekcie architektonicznym lub metryczce lokalu. Jeśli nie znalazłeś jej w powyższych dokumentach to… nic straconego! Podam taką powierzchnię, jaka wyjdzie mi po obrysowaniu załączonego do formularza rzutu architektonicznego.
Wysokość pomieszczeń to wartość mierzona od podłogi do sufitu pomieszczenia. Sprawa jest łatwa, jeśli wszystkie pokoje w Twoim lokalu są tej samej wysokości. Co zrobić, jeśli tak nie jest lub (co gorsza) Twoje mieszkanie ma skosy? Musimy rozbić to na dwa przypadki:
- Różne wysokości pokoi (bez skosów) w lokalu:
Najłatwiej będzie jak napiszesz nam w Module nr 06 w polu “uzupełnienie informacji” taką właśnie informację np.
“salon ma wysokość 2,60m, a kuchnia 2,20m”
Istnieje także możliwość podania uśrednionej wysokości pomieszczeń. Przykład:
- salon, sypialnia, przedpokój ma wysokość 2,60m i łączną powierzchnię 57,60m2,
- kuchnia, łazienka, wc ma wysokość 2,40m i łączną powierzchnię 10,98m2,
Zatem:
( 2,60 x 57,60 + 2,40 * 10,98 ) / (57,60 + 10,98) = 2,57 m
- Skosy… sprawa się komplikuje… ale nie jest najgorzej 🙂 po prostu w Module nr 06 w polu “uzupełnienie informacji” napisz mi hasłowo np.
“sypialnia: wysokość pomieszczenia: 2,80m, wysokość ścianki kolankowej 1,20m, kuchnia: wysokość pomieszczenia: 2,40m, wysokość ścianki kolankowej 0,80m” itd…”
Mając te informacje bez problemu sobie poradzę 🙂
Lokalizacja mieszkania w budynku to kluczowa informacja dla audytorów sporządzających świadectwa energetyczne. Dla obliczenia zapotrzebowania na ciepło Twojego mieszkania ma niebagatelne znaczenie czy “pod” Twoim mieszkaniem znajduje się np. piwnica, czy Twój sąsiad. Podobnie mieszkania na najwyższej kondygnacji budynku sąsiadują od “góry” z niebem :), a nie z ogrzewanym mieszkaniem sąsiada. Mieszkania tzw. międzykondygnacyjne charakteryzują się znacznie lepszymi wynikami energetycznymi niż mieszkania tzw. skrajne, dlatego dla pewności możesz dopisać tę informację w Module nr 06 w polu “uzupełnienie informacji”.
Rok oddania do użytkowania to pierwsza informacja, która powinna zostać pozyskana od zarządcy budynku. Trudno zdobyć tę informację w inny sposób, aczkolwiek czasami sprawdzam (przeważnie dla potwierdzenia podejrzanych dat) strony internetowe typu fotopolska lub polska.org. Jeśli zleciłeś mi wykonanie świadectwa bez otrzymania odpowiedzi od Zarządcy budynku to będę musiała się tego od niego dowiedzieć.
Moduł 04
Informacje o przegrodach budowlanych
Informacje o przegrodach budowlanych to kwintesencja świadectwa charakterystyki energetycznej. To dzięki nim mogę obliczyć zapotrzebowanie na ciepło Twojego mieszkania. Ponieważ są to informacje czysto techniczne, powinien Ci je dostarczyć Zarządca budynku, w którym znajduje się Twoje mieszkanie. Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że ze względu na dochowanie sumienności i rzetelności wykonywanych przeze mnie świadectw energetycznych, mogę nie przyjąć zlecenia, jeśli uznam, że przedstawione informacje są niewystarczające lub są rażąco niezgodne ze sztuką budowlaną i z prawdą. Pamiętaj, że przygotowałam dla Ciebie darmową ankietę w wersji papierowej do dostarczenia zarządcy budynku dostępną pod linkiem:
Ankieta ma oczywiście charakter poglądowy i nie obrażę się, jeśli zarządca odpowie na innym szablonie lub mailowo – ważne aby przekazał Ci niezbędne do sporządzenia świadectwa informacje. W Module nr 06 przeznaczyłam specjalne miejsce na wysłanie do mnie odpowiedzi od zarządcy budynku.
W pytaniach dotyczących informacji o przegrodach budowlanych zachęcam Cię do podania jak najdokładniejszych informacji wykorzystując pole “inne”.
Przechodząc do bezmiaru wiedzy budowlanej, w bardzo dużym przybliżeniu opiszę Ci jakich materiałów budowlanych w ścianach zewnętrznych można spodziewać się w odpowiedzi od Zarządcy Twojego budynku (w zależności od daty jego powstania):
- budownictwo przedwojenne – jeśli nie są to zabytki (pamiętaj że zabytki są zwolnione z konieczności posiadania świadectwa energetycznego!) spodziewam się ścian trójwarstwowych (z kilkucentymetrową pustką powietrzną) murowanych z cegły pełnej
- lata 50-te i 60-te to dalej budownictwo murowane z cegły (pełnej lub dziurawki) lub bloczków gazobetonowych, elementy konstrukcyjne wykonane z prefabrykatów wielkoblokowych (np. cegły żerańskiej),
- 60-te, 70-te, 80-te i wczesne 90-te to era wielkiej płyty i wielkiego bloku, na podstawie odpowiedzi od zarządcy bez problemu określę z jaką technologią mamy do czynienia,
- lata późne 90-te i wczesne 2000 to powrót do ścian trójwarstwowych (z pustaków ceramicznych np. MAX) oraz ścian jednowarstwowych z gazobetonu (era Ytonga)
- lata obecne to spory misz-masz ze względu na dostępność materiałów, ściany murowane z pustaków ceramicznych Porotherm, bloków wapienno-piaskowych Silka, gazobetonu Ytong lub żelbetu – bez odpowiedzi od zarządcy nawet nie podejmę się próby odgadnięcia tego materiału.
Nie będę rozpisywała się o innych przegrodach budowlanych takich jak stropodachy, stropy międzykondygnacyjne, ściany działowe itp. ale myślę, że na podstawie odpowiedzi od zarządcy budynku i moich własnych opracowań i zeszytów budowlanych uda się stworzyć poprawny model lokalu.
Jeśli chodzi o izolacje to rozróżniamy kilka głównych materiałów dociepleń:
- styropian – spodziewam się go na 95% ścian budynków wielorodzinnych. Wiele budynków wielorodzinnych jest po termomodernizacji o czym muszę wiedzieć (taka informacja musi znaleźć się w odpowiedzi od Zarządcy budynku). Styropian często występuje w warstwach stropów i podłóg na gruncie w wersji twardej oraz do dociepleń stropodachów niewentylowanych pod postacią tzw. styropapy. Styropian nie powinien występować w dachach o konstrukcji drewnianej i w dociepleniach “od wewnątrz”.
- wełna mineralna skalna lub szklana – to królowa dociepleń dachów i stropodachów (występuje też w granulacie lub wersji celulozowej). Na ścianach spodziewam się jej powyżej 25m ze względu na wymagania pożarowe,
- płyty PIR – stosunkowy nowy materiał izolacyjny o wspaniałych właściwościach izolacyjnych. Jego wada jest wysoka cena w stosunku do np. styropianu więc raczej nie spodziewam się go na elewacji i dachach budynków wielorodzinnych. Jest bardzo dobry do dociepleń miejscowych wewnętrznych np. stropu nad piwnicą,
- pianka PUR – również stosowana od niedawna, głównie do ociepleń dachów skośnych i stropów nad piwnicą,
- żużel, szlaka to naturalne sposoby dociepleń przegród poziomych (stropów i stropodachów) najczęściej spotykane w starym budownictwie.
Przy formularzu o izolacji podkreślam jak ważną informacją są przeprowadzone termomodernizację budynku przez lata jego funkcjonowania.
Ostatnią przegrodą, o którą Cię zapytam to okna i drzwi balkonowe w Twoim lokalu. Zakres lat w opisie stolarki okiennej odzwierciedla poszczególne normy budowlane i Warunki Techniczne (od PN-82/B-02020 do obecnych WT2021). Dzięki temu jestem w stanie dobrać odpowiedni współczynnik przenikania ciepła do lat zakupu okien. Jeśli znasz dokładny współczynnik przenikania ciepła dla swoich okien to podaj go wybierając pole “inne”.
Moduł 05
Informacje o instalacjach.
Informacje o instalacjach to moduł równie ważny jak informacje o przegrodach budowlanych. Odpowiednio dokładne opisanie tych pól ma niebagatelne znaczenie dla wyniku Twojego świadectwa energetycznego.
Nie wdając się w szczegóły, które bez problemu mógłby obejmować cały wykład akademicki, urządzenie, które wytwarza ciepło do ogrzania Twojego mieszkania to źródło ciepła. Może ono jednocześnie przygotowywać ciepłą wodę użytkową (tą z “kranu”). Źródło ciepła możesz wybrać z mojej uproszczonej listy, ale zdaję sobie sprawę, że możesz się w niej trochę zagubić. Z racji na obecną mnogość różnego rodzaju urządzeń, najlepszym sposobem uzupełnienia tego pola będzie spisanie modelu z tabliczki znamionowej (naklejki na urządzeniu) w polu “inne”, lub załączenie zdjęcia źródła ciepła w Module nr 06 w polu “uzupełnienie informacji” – a ja już odpowiednio je skataloguje. W instalacjach centralnego ogrzewania całego budynku (najczęściej zasilanej z węzła ciepłowniczego lub lokalnej kotłowni gazowej) będę liczyła na sprecyzowanie przez Zarządcę budynku mocy zamontowanych urządzeń (np. dwa kotły gazowe kondensacyjne pracujące w kaskadzie o mocy 50kW każdy).
Identyczna sytuacja jest ze źródłem ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Najczęściej jest to to samo urządzenie, które używane jest do ogrzewania mieszkania, ale nierzadko jest czymś zupełnie innym np. ogrzewanie za pomocą węzła zasilanego z miejskiej sieci ciepłowniczej, a ciepła woda użytkowa przygotowywana jest za pomocą bojlera elektrycznego.
Kolejnym bardzo ważnym elementem wpływającym na sprawność całej instalacji ogrzewania to tzw. urządzenie końcowe instalacji, a mówiąc prościej: sposób ogrzewania lokalu. Najczęściej będą to różnego rodzaju grzejniki (płytowe, aluminiowe, żeliwne, Faviera itd.), ale coraz częściej lokale mieszkalne są wyposażone w ogrzewanie podłogowe. Jeśli Twoje mieszkanie ogrzewane jest za pomocą pieców kaflowych to z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to zabytek i możesz podlegać pod zwolnienie z konieczności sporządzania świadectwa energetycznego. W tym miejscu warto wspomnieć o głowicach termostatycznych są to te “pokrętełka” montowane na rurze obok grzejnika. I choć wiele osób je bagatelizuje, to mają one olbrzymie znaczenie w regulacji ciepła w Twoim mieszkaniu – jeśli je masz warto zaznaczyć opcję “grzejniki z głowicami termostatycznymi”. W dobie szybkiego rozwoju technologicznego, coraz więcej urządzeń staje się “smart” np. poprzez zdalnie sterowane regulatory i sterowniki mieszkaniowe sprzężone np. z głowicami termostatycznymi. Jeśli posiadasz takie cudo regulacji to śmiało napisz o tym w punkcie “inne”.
Wentylacja to chyba najbardziej skomplikowany dział wiedzy w branży instalacyjnej. Na “szczęście” w metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej jest nieco zbagatelizowany (choć zagłębiając się dokładnie w ten temat to nie do końca). Jeśli zastanawiasz się jakiego rodzaju masz instalację w mieszkaniu to dla ułatwienia rozpiszę Ci parę przypadków.
- wentylacja grawitacyjna – inaczej zwana “wentylacją naturalną” to najczęściej występujący typ wentylacji w mieszkaniach. Nawiew do pomieszczeń odbywa się przez nieszczelności przegród budowlanych (strumień infiltracyjny), okresowe przewietrzanie (otwieranie okien) lub zastosowanie nawiewników okiennych. Wywiew realizowany jest przez kratki wentylacyjne zlokalizowane najczęściej w pomieszczeniach kuchni, łazienki lub wc, a ciąg zapewniany jest przez nasady kominowe. Najprawdopodobniej Twój lokal mieszkalny posiada właśnie taką wentylację.
- wentylacja mechaniczna wywiewna – druga najczęściej występująca wentylacja, aczkolwiek bardzo często mylona z wywiewną wentylacją miejscową (okap kuchenny czy wentylator w wc używany na czas korzystania z wc) – to są właśnie urządzenia miejscowe. Wentylacja wywiewna mechaniczna zapewnia stały ciąg w normalnych warunkach użytkowania budynku (czyli wentylator pracuje w czasie użytkowania lokalu). Czy jesteś w stanie poznać, że masz wentylację mechaniczną wywiewną – jeśli mieszkasz w stosunkowo nowym budownictwie (po 2014 roku) myślę, że tak, aczkolwiek wentylatory wywiewne są najczęściej dachowe.
- wentylacja mechaniczna hybrydowa – jest to wentylacja łącząca naturalny ciąg powodowany przez różnicę ciśnień (wentylacja grawitacyjna) z okresowym mechanicznym wymuszeniem przepływu za pomocą wentylatorów (energii elektrycznej). Jeśli Twój lokal posiada taką wentylację z pewnością będziesz o tym wiedział :). Występuje najczęściej w nowych budynkach wielorodzinnych (choć i tak rzadko).
- wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna – to creme de la creme techniki wentylacyjnej. Wentylacja zapewniana jest w 100% przez wymuszony obieg wentylatorów nawiewnych i wywiewnych najczęściej zlokalizowanych w centrali wentylacyjnej. W urządzeniu znajduje się cała masa różnego rodzaju sekcji służących do filtrowania, ogrzewania, ochładzania powietrza. Centrale wentylacyjne w przeważającej większości są wyposażone w wymienniki ciepła (różnego rodzaju: obrotowe, płytowe, przeciwprądowe, rurowe itp.). Jeśli masz tą wentylację to z pewnością o niej wiesz bo dopłaciłeś do niej kawał wartości mieszkania 🙂
Klimatyzacja – czyli urządzenia klimatyzacyjne, najczęściej występujące w formie klimatyzatorów: jednostki zewnętrznej (stoi na balkonie lub jest zawieszona na elewacji) i wewnętrznej (urządzenie w Twoim mieszkaniu). Jeśli posiadasz klimatyzację przepisz proszę model urządzenia z tabliczki znamionowej. Być może posiadasz mieszkanie w najwyższym standardzie i Twoja Instalacja chłodnicza zapewniana jest przez klimakonwektory lub chłodnice w centralach wentylacyjnych – jeśli tak to opisz to w Module nr 06 w polu “uzupełnienie informacji”.
O instalacji fotowoltaicznej powinien pochwalić się Zarządca, poniewaz w budynkach wielorodzinnych uzysk z niej przeznaczony jest jedynie dla części wspólnych budynku. Czy ma to wpływ na Twoje świadectwo? Tak ma, ale nie za duży.. Energia elektryczna z fotowoltaiki pokryje częściowo zapotrzebowanie na napęd urządzeń pomocniczych w centralnym ogrzewaniu i centralnym przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.
Moduł 06
Załączniki.
W tym miejscu możesz załączyć wszelkie dokumenty i zdjęcia. Obowiązkowym załącznikiem jest rzut lokalu oraz odpowiedź od Zarządcy budynku bądź zamiennie Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. 😉
I to tyle 🙂 Reszta danych dotyczy Twoich danych teleadresowych, abym mogła wysłać Ci sporządzony dokument w wersji elektronicznej (lub na Twoje żądanie papierowej) i wystawić fakturę na odpowiednie dane.
Jeszcze raz chciałbym podziękować Ci za zaufanie i powierzenie mi sporządzenia świadectwa energetycznego Twojego lokalu. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się ze mną pod numerem 785 488 121 lub na adres mailowy biuro@twojcertyfikat.eu